Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Państwowe Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej.

Wysoki kontrast

 

 

BIP

 

Polska delegacja podczas wizyty w Szwecji zapoznała się z doświadczeniami i standardami tego kraju w zakresie bezpiecznego postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Omówione zostały też kwestie dotyczące nawiązania współpracy w tym zakresie.

Wizyta zorganizowana została w dniach 23-24 maja br. W skład polskiej delegacji weszli przedstawiciele Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska.

Uczestnicy spotkali się z przedstawicielami kilku szwedzkich firm zajmujących się problematyką odpadów promieniotwórczych. Wśród nich było przedsiębiorstwo Cyclife Sweden, które posiada 40-letnie doświadczenie w tej branży. Firma jest zainteresowana nawiązaniem współpracy z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Delegacja odwiedziła też nowo powstały magazyn odpadów promieniotwórczych. Otworzyła go spółka Svafo AB, która specjalizuje się w bezpiecznej likwidacji obiektów jądrowych. Grupa studyjna spotkała się i wymieniła doświadczeniami z przedstawicielami firm Studsvik Nuclear i SKB. Pierwsza z nich świadczy usługi projektowe, techniczne i konsultingowe. Zajmuje się też m.in badaniami nad bezpieczeństwem postępowania z wypalonym paliwem jądrowym. Z kolei SKB zarządza wypalonym paliwem jądrowym pochodzącym z elektrowni jądrowych w Szwecji oraz składowaniem odpadów promieniotwórczych.

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.